Kredyt gotówkowy , czyli pieniądze potrzebne od ręki

Opublikowano w 2015-03-13
Napisany przez Site Owner

Pieniądze są niezbędna do nabywania potrzebnych dóbr, czy korzystania z usług. Czasem jednak cena tych dóbr, czy usług jest zbyt duża, aby wydatek zrealizować przy wykorzystaniu aktualnie posiadanych środków. Można jednak pożyczyć środki w ramach kredytu bankowego. Jest to oczywiście opcja nieco kosztowna, ponieważ trzeba jeszcze spłacić odsetki, ale jest to chyba opłacalne rozwiązanie, zważywszy na to, że potrzebne dobra można nabyć od razu. Na bieżące wydatki konsumpcyjne dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, który może być przeznaczony praktycznie na dowolny cel, czy to będzie zakup nowych mebli, czy organizacja rodzinnej imprezy. Jednak zanim zaciągniemy kredyt musimy rozważyć zarówno swoje możliwości spłaty, jak i poszukać najlepszej oferty. Najlepszej, czyli takiej, w której koszty kredytu będą jak najkorzystniejsze, a warunki spłaty dogodne. Dobre i najtańsze pożyczki - wejdź i się przekonaj.

Do kosztów kredytu należy zaliczyć zarówno oprocentowanie, jak i inne opłaty przede wszystkim opłatę prowizyjną. Oprocentowanie ma tu jednak znaczenie decydujące. Dość dużo zależy jednak od tego, jaki rodzaj oprocentowania będzie zawierała dana oferta. Oprocentowanie zależy bowiem od wysokości marży banku oraz od wysokości stóp procentowych. Te ostanie mogą zaś zmieniać się w zależności od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o ich podwyższeniu lub obniżeniu, w zależności od tego, jaka sytuacja panuje w gospodarce i na rynkach finansowych. Jeśli oprocentowanie będzie zmienne, to w trakcie spłaty kredytu będzie ono rosło, jeśli stopy procentowe pójdą w górę lub malało, jeśli pójdą w dół. Ryzyka wyższych kosztów spowodowanych podniesieniem wysokości stóp procentowych nie ma natomiast w przypadku wyboru oprocentowania stałego. Oprocentowanie to jest ustalane na podstawie wysokości stóp procentowych w dniu zaciągania kredytu i ta wartość obowiązuje praktycznie przez cały okres spłaty.

Nie można pominąć sposobu w jaki kredyt będzie spłacany. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość rat oraz czas spłaty. Do wyboru mamy również kredyt z ratami równymi oraz kredyt z ratami malejącymi. W pierwszym wypadku wysokość rat jest stała i taka sama przez cały okres spłaty. Raty malejące to takie, gdzie oprocentowanie naliczane jest od wysokości kapitału, który pozostała jeszcze do spłacenia. Oznacza to, że pierwsze raty będą dość wysokie, ponieważ brany będzie pod uwagę cały kapitał, a następnie jego spora część. Koleje raty będą zaś coraz mniejsze, co jest logicznym skutkiem tego, że kapitału, od którego naliczane są odsetki będzie wraz z sukcesywnym spłacaniem kredytu coraz mniej. Czasem istnieje też możliwość negocjacji warunków spłaty, co również jest całkiem niezłym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na dopasowanie ich w sposób optymalna do własnych możliwości, tak, aby spłata były one jak najdogodniejsze.

Biorąc kredyt gotówkowy w banku musimy się liczyć z tym, że bank sprawdzi najpierw naszą zdolność kredytową, a dopiero później udzieli nam kredytu, jeśli weryfikacje przejdziemy pozytywnie. Ważną częścią zdolności kredytowej są nasze dochody, dlatego bank może poprosić o odpowiednie zaświadczenie. Nawet jeśli mamy prace, to trzeba wziąć tez pod uwagę różnego rodzaju losowe przypadki, takie, jak zwolnienie z pracy, czy choroba. Dlatego też potrzebne może okazać się ubezpieczenie kredytu, albo też poręczenie innej osoby, czyli podżyrowanie kredytu. Dla banku może też bardzo istotne być to, jak wywiązywaliśmy się z poprzednich spłat zobowiązań. Chodzi o tzw. Historie kredytową, do której bank ma dostęp poprzez Biuro informacji Kredytowej. Z tego powodu warto mieć takie sprawy na bieżąco uregulowane.