Od czego zależy efektywność inwestowania?

Funkcjonowanie na inwestycyjnym rynku wymaga skupienia na efektywności. Oczywiście efektywność czy inaczej mówiąc skuteczność inwestycji waha się z okresu na okres. W pewnych momentach może być niezwykle niska, a w innych ponadprzeciętnie wysoka. Efektywność uzależnia za każdym razem rozsądna budowa strategii inwestycyjnej i to właśnie do tego drugiego elementu należy się odnieść podczas analizy wyników. Artykuł uzmysłowi ci właściwe podejście do badania efektywności podejmowanych decyzji ekonomicznych mających wpływ na powiększenie majątku gospodarstwa domowego.

Efektywność inwestycyjna zależy w dużym stopniu od zdolności do podejmowania ryzyka. Jeżeli w twoich inwestycjach nie ma żadnej niepewności, wtedy zarabiasz niewiele i nie masz szans na zbudowanie niezależności finansowej. Ludzie, którzy nie lubią ryzykownych transakcji zostają na lokatach bankowych lub poruszają się tylko w produktach oszczędnościowych oferowanych przez banki. Efektywność inwestycji zwraca znacząco, jeżeli zaczynasz analizować krok po kroku własne zachowania rynkowe, od podstaw monitorujesz pozycje i przede wszystkim je zabezpieczasz. Inwestycja zaczyna się dopiero w momencie pogodzenia się z pewną stratą na rzecz niepewnego zysku w przyszłości. To domena najlepszych inwestorów indywidualnych, ale także instytucjonalnych.

Jeżeli chcesz drastycznie podnieść skuteczność inwestycyjną musisz rozpocząć płynną dywersyfikację kapitału. Płynna dywersyfikacja oznacza, że posiadasz pieniądze w różnych instrumentach, które możesz zamykać bez żadnych finansowych konsekwencji, ani strat. Tutaj przydają się bardzo lokaty bankowe, akcje, waluty. Rozkładaj kapitał między najbardziej ryzykowne instrumenty, a te najbardziej bezpieczne. Wtedy zbudujesz idealną wartość ekonomiczną portfela. Zachowanie płynności, a także dodatkowych oszczędności na czarną godzinę pozwala wykrywać okazje na rynku kapitałowym i rozpocząć inwestowanie w najlepszym możliwym momencie, bez jakichkolwiek opóźnień. Wdrożenie multimedialnych form zarządzania kapitałem, uruchomienie konta online w banku ma zatem wielkie, praktyczne znaczenie z punktu widzenia inwestora indywidualnego.

Nie zostawaj też na jednym rynku, ale badaj zależności gospodarcze między walutami, akcjami, a surowcami i innymi instrumentami. Większość obszarów nowoczesnej ekonomii koreluje ze sobą. Kiedy jeden rynek traci możesz założyć, że inny zyskuje lub zachowuje się podobnie. Biegunowość inwestycyjna występuje, a im więcej wiedzy o różnych strukturach zdobywasz, tym większe szanse na trafienie w zyskowny trend długoterminowy. Nauka przewidywania trendów wydaje się kluczowa dla osiągnięcia sensownych wyników finansowych. Nie zapomnij też o nauce analizy technicznej oraz fundamentalnej (absolutne podstawy). Jeżeli zostajesz tylko w lokatach bankowych tracisz wiele praktycznej wiedzy mogącej doprowadzić się w przyszłości do niezależności finansowej.