Kredyt na biznes

Opublikowano w 2017-05-18
Napisany przez Site Owner

Funkcjonowanie zagranicznych restauracji na rynku polskim cieszy się ogromną popularnością. Poprzez przyzwyczajenie do obcojęzycznego nazewnictwa produktów, dań i napojów w restauracjach, a nawet firm - nie zauważa się jak bardzo „dobre bo Polskie” zostaje równoważone z obcym. Uwielbienie dla barów i restauracji, szybkiego jedzenia i przepysznych przekąsek powoduje, że setki ludzi, dzień za dniem zaszczycają lokale swoją obecnością, nie przywiązując uwagi do jednego faktu – skąd wziął się ten pomysł? Udając się do restauracji, spożywając posiłek i ciesząc się czasem spędzanym w miłym towarzystwie, jednemu z klientów wpada do głowy niecodzienna myśl – jak otworzyć taką restaurację? Czy należy spełnić jakieś konkretne, często trudne do przezwyciężenia zwykłemu człowiekowi warunki? Ile będzie kosztowało takie przedsięwzięcie? Skąd wziąć pieniądze i czy warto? Warto, a pieniądze można wziąć z banku, który oferuje przeróżne kredyty gotówkowe na takie cele, na inwestycje jak i założenie biznesu, w tym właśnie takiego. Aby poznać odpowiedzi na te, jak i inne nurtujące pytania, warto posłużyć się przykładem restauracji Sphinx.

Własny Spinx

Dla otwarcia restauracji niezbędne jest nam spełnienie dwóch pierwszych, najważniejszych warunków – zapoznanie się z umową franczyzową i pieniądze. Wbrew pozorom i na szczęście dla ambitnych, marzących o własnej restauracji – słyszy się, że ceny za „wynajmowanie” marki będą w znaczący sposób maleć. Jeśli więc posiadasz odpowiednie środki – w tym wypadku 100 tysięcy złotych, możesz zrobić pierwszy krok – możesz otworzyć drzwi do własnego sukcesu. Jeśli nie, możesz pożyczyć od banku oferującego różne kredyty gotówkowe. Teraz potrzebne są Ci informacje na temat umowy i zobowiązań, jakie względem pierwotnej restauracji, a raczej jego pomysłodawcy należy uwzględnić.

Powinności franczyzobiorcy

Wymagania nie są zatrważające – aby zostać franczyzobiorcą wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy potrafisz kierować zespołem? Czy potrafisz dostosować się do zasad, które narzuca Ci franczyzodawca? Czy przedsiębiorczość to twoje drugie ja? Czy potrafisz wykazywać się inicjatywą? Czy czujesz gotowość, do zainwestowana własnych środków i podjęcia ryzyka? Czy orientacja na sukces, zaangażowanie osobiste i zdolność do nadzorowania działalności nie są Ci obce? Jeśli na powyższe pytania potrafisz odpowiedzieć twierdząco – spełniasz wymagania sieci. Oczywiście najważniejsze są jednak pieniądze – sieci nie interesuje skąd je masz, czy to Twoje czy uzyskane przez kredyty gotówkowe, ważne, by je mieć. A czego możesz oczekiwać?

Pomoc franczyzodawcy

Właściciel nowo otwieranej restauracji Sphinx nie pozostaje sam sobie – sieć zapewnia nie jednorazowe, lecz nieustanne wsparcie dla niego, jak i pracowników. Czego możesz się spodziewać? Sieć zapewni Ci: niezbędne szkolenia i informacje w zakresie prowadzenia restauracji, pilotaż i merytoryczne wsparcie na początku działalności – jest to istotne podczas stawiania pierwszych kroków w początkowym okresie funkcjonowania nowej restauracji, wsparcie w istotnych aspektach związanych z promocją restauracji – marketing, reklama, działania podatkowe, rozwiązania zakupowe, wsparcie prawne i sprzedażowe, przekazanie standardów operacyjnych, a więc najlepszych metod jakie służą prawidłowemu wykonywaniu pracy, przekazania „know how” a więc konkretnej wiedzy, pozwalającej uzyskać kompetencje i biegłość w dziedzinie prowadzenia restauracji, przekazanie informacji dotyczących standardów przystosowania danego lokalu do działalności typowo gastronomicznej. Podsumowując - 100 tysięcy złotych, odrobina chęci, dążenie do sukcesu - pomoc franczyzodawcy , nieustanny i niewielkie zobowiązania. Ostatecznie? Mnóstwo korzyści – własna restauracja i czerpanie przyjemności z przedsięwzięcia o jakim marzy większość…