Co warto rozpatrzyć przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

Opublikowano w 2018-04-11
Napisany przez Site Owner

Coraz łatwiejszy dostęp do kredytu gotówkowego naturalnie zachęca gospodarstwa domowe do znaczniejszego zaangażowania na wskazanym rynku. Co warto rozpatrzyć jednak przed podpisaniem umowy o kredyt krótkoterminowy i czy faktycznie zadłużenie to rozwiązanie dla wszystkich problemów w budżecie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które uchronią cię przed wejściem w pułapkę nadmiernego zadłużenia.

Kiedy warto, a kiedy nie warto sięgnąć po pożyczkę gotówkową?

Przede wszystkim przemyśl, na co w ogóle chcesz przeznaczyć kredyt gotówkowy. Wielu kredytobiorców dodatkowe pieniądze natychmiast wydaje na potrzeby konsumpcyjne, a nie inwestycyjne, czy środki trwałe, co wywołuje dość duży dyskomfort po krótkim czasie. Szybka konsumpcja charakteryzuje się minimalną przyjemnością, a masz w końcu do czynienia z długim terminem spłaty kredytu gotówkowego. Kredyt krótkoterminowy przydaje się szczególnie, kiedy otrzymujesz wypłaty w niestandardowych terminach lub masz problemy z płynnością. W takim przypadku dobra pożyczka krótkoterminowa zapełnia lukę konsumpcyjną, a gospodarstwo domowe jest w stanie błyskawicznie spłacić zobowiązanie, bez nadmiernych kosztów. Tak naprawdę przy drobnych potrzebach konsumpcyjnych lepiej po prostu oszczędzać niż zaciągać kredyt gotówkowy. Dlaczego to takie ważne? Zdolność kredytowa to pewien kapitał i lepiej potencjał kredytowania zostawić sobie na trudniejsze czasy (leczenie specjalistyczne, większy wyjazd, organizacja ważniej imprezy okolicznościowej, podobne). Oszczędzaj zatem na drobne rzeczy, a kredyty gotówkowe zachowuj do momentu, kiedy generowanie oszczędności jest zbyt odległą perspektywą. Oczywiście kolejnym, bardzo praktycznym pomysłem polecanym praktycznie w każdym zadłużonym gospodarstwie domowym jest znacząca redukcja kosztów utrzymania. Przeprowadzka do tańszego mieszkania, zaprzestanie pewnych dodatkowych aktywności na czas spłaty zobowiązania to zdecydowanie dobra strategia.

Po zaciągnięciu kredytu gotówkowego dbaj o terminowe spłaty rat

Na rynku kredytowym przydaje się niezwykle stała praca nad pozytywną zdolnością kredytową. Jeżeli już zaciągasz zobowiązanie postaraj się o cykliczną spłatę, bez żadnych negatywnych sytuacji. Dzięki temu zachowasz idealną historię w Biurze Informacji Kredytowej, a także w biurze Informacji Gospodarczej. To kluczowe rejestry służące do oceny współpracy z kredytobiorcami. Teraz już wiesz, w jaki sposób podchodzić do zarządzania kredytami gotówkowymi na poziomie gospodarstwa domowego. Kieruj się powyższymi zasadami, a ochronisz się przed spiralą zadłużenia i bankructwem.