Co to jest lokata bankowa?

Opublikowano w 2018-08-31
Napisany przez Site Owner

Z pewnością każdy z nas słyszał o pojęciu lokaty bankowej jednak nie każdy zastanawiał się nad tym co to tak naprawdę jest lokata bankowa. Jak się okazuje jest to jeden z wielu produktów bankowych, który służy do lokowania naszych oszczędności w celu ich pomnażania. A zatem jeżeli posiadamy nadwyżki środków pieniężnych można je zdeponować na lokacie, by za jakiś czas osiągnąć gwarantowany zysk. To bardzo dobry sposób zabezpieczenia pieniędzy przed utratą wartości. Często zdarza się tak że pieniądze leżą na koncie które jest nieoprocentowane bądź też w przysłowiowej skarpecie czyli w domu, wówczas musimy zdawać sobie sprawę, że za jakiś czas za tę samą kwotę kupimy zdecydowanie mniej towarów lub usług. Jak wszyscy wiemy w skutek wzrostu cen pieniądze tracą na wartości. Jeżeli jednak oprocentowanie lokaty którą posiadamy przewyższa inflację to jest szansa, że nasze pieniądze nie stracą swej wartości. W przypadku gdy oprocentowanie lokaty którą posiadamy jest niższe niż wskaźnik inflacji to może się okazać że za posiadaną kwotę już niebawem kupimy zdecydowanie mniej towarów i usług, które kupić możemy za te pieniądze dziś.

Lokata jest najbardziej korzystną ofertą ze wszystkich propozycji banku z punktu widzenia klienta. Jak się okazuje przy kredytach czy tez kartach kredytowych narażeni jesteśmy na koszty czyli przede wszystkim odsetki czy też prowizje, podobnie jak przy kontach gdzie mamy do czynienia z opłatami. W większości przypadków kiedy zawieramy umowę z bankiem to klient płaci bankowi. W przypadku lokaty sytuacja jest jednak odwrotna. To bank płaci klientowi.

Doskonale wiemy, że udzielanie kredytów i pożyczek zawsze jednoznacznie kojarzy się z działalnością banków czy też innych instytucji bankowych. Jednak w przypadku lokat to właśnie my klienci banku pożyczamy pieniądze bankowi. A w sytuacji pożyczania pieniędzy komukolwiek zawsze pojawiają się odsetki i tak jest również w tej sytuacji. To bank płaci nam odsetki za te pożyczone na określony czas pieniądze. Są one dla nas wynagrodzeniem ze strony banku za to, że daliśmy bankowi określoną kwotę do dyspozycji.

Lokaty bankowe są bardzo starym i niezwykle popularnym sposobem inwestowania nadwyżek pieniędzy. Zakładając lokatę w banku mamy bowiem gwarancję odsetek, ich wysokość jest z góry ustalona przez dany bank.