Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny?

Opublikowano w 2020-04-01
Napisany przez Site Owner

Jak podają statystyki z roku na rok coraz więcej Polaków decyzje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Po to rozwiązanie sięgamy tak chętnie z uwagi na to, że to jedyna by sfinansować zakup wymarzonych „czterech kątów”. Mimo tego, że na polskim rynku już od dawna nie pojawiają się słynne programy typu mieszkanie dla młodych to i tak kredyt hipoteczny cieszy się ogromną popularnością. Są osoby które są niezmiernie szczęśliwe z uwagi na to, że zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i w krótkim czasie mogły spełnić marzenie o własnym mieszkaniu, ale są również takie które nie są zadowoleni ze swojego wyboru, czy może żałują decyzji o wzięciu kredytu, który stał się zbyt dużym obciążeniem dla ich domowego budżetu. Kredyt hipoteczny jest często przyczyną poważniejszych problemów finansowych. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym powinniśmy poznać kilka istotnych faktów, zanim udamy się do banku.

Przed podjęciem tej decyzji powinniśmy przede wszystkim przeanalizować naszą zdolność kredytową, w tym wysokość wymaganego wkładu własnego, wszystko po to abyśmy wiedzieli, jaką sumę możemy pożyczyć. Po drugie musimy sprawdzić, jaki rodzaj oprocentowania jest oferowany przez bank oraz ile wynosi marża, a także inne koszty około kredytowe, których w brew pozorom może być dużo. Dzięki temu będziemy mogli określić jaka będzie miesięczna rata naszego zadłużenia i czy będzie nas na nią stać. Te elementy kredytu hipotecznego nie są jeszcze wszystkimi elementami które pozwolą nam poznać całkowity koszt naszego zobowiązania.

Prowizja

Udając się do banku po kredyt, przed podpisaniem umowy otrzymamy formularz informacyjny. Znajdziemy w nim informacje dotyczące np. wysokości oprocentowania, a także marży, oraz innych parametrów kredytu, które będą miały wpływ na całkowity koszt zobowiązania. Do kosztów tych zaliczana jest np. prowizja czyli jednorazowa opłat, którą naliczy nam bank za udzielenie kredytu. Wysokość prowizji określa kredytodawca. Zazwyczaj wynosi ona do kilku procent całej kwoty kredytu.

Kiedy zdecydować się na ubezpieczenie?

De cudując się na kredyt hipoteczny musimy również wziąć pod uwagę ubezpieczenie takiego kredytu. Co prawda nie jest to obowiązek określony przez ustawę jednak jest to wymóg często określony przez dany bank. Musimy wiedzieć o tym, że pod pojęciami „ubezpieczenie do kredytu” czy „ubezpieczenie kredytu”, może kryć się kilka różnych polis. Jednak tylko część z nich jest obowiązkowa i przez to wiąże się dodatkowymi kosztami są też dobrowolne ubezpieczenia, ale niekiedy warto się na nie zdecydować. Musimy pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie które zaciągamy na długie lata często od 25 do 30 lat, i nie wiemy tak naprawdę co może się w tym czasie stać. Nawet jeśli teraz stać nas na taki kredyt i miesięczna rata nie jest dla nas w zasadzie żadnym obciążeniem to na przestrzeni lata może się to zmienić. Dlatego też warto pomyśleć o ubezpieczeniu kredytu, które zabezpieczy nas przed utrata pracy, niezdolnością do pracy czy też wieloma innymi zdarzeniami losowymi które mogą pozbawić nas środków do życia a przy tym możliwości spłaty kredytu. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa przejmie nasz długa na siebie.

Pamiętajmy, o tym że to również dobrowolne ubezpieczenia, które dają nam tę gwarancję, że do momentu znalezienia nowego źródła dochodów albo powrotu do zdrowia, zaciągnięte przez nas zobowiązanie będzie spłacane zgodnie z przyjętym harmonogramem, ponieważ obowiązek ten przejmie na siebie ubezpieczyciel.